გაკვეთილის მთავარი თემა
|
სხეულის წონა
,უწონობა
|
სწავლების საფეხური
|
მეორე საფეხური
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
მე-9-ე კლასი 12- მოსწავლე
|
გაკვეთილის აქტუალობა და მნიშვნელობა
|
მოსწავლეს ეცოდინება როგორ
გამოთვალოს ნებისმიერი სხეულის წონა.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლე ადგენს სხეულის წონასა
და სიმძიმის ძალას შორის განსხვავებას.
პოულობს რიცხვითი მონაცემებით
სხეულის მასას და ხსნის სიმძიმის ძალას.
|
ესგ-ს მისაღწევი
შედეგები
|
ნიუტონის
კანონების გამოყენებით სხეულის წშონისა და უწონობის მდგომარეობის შესწავლა
|
წინასწარი ცოდნა
|
სიმძიმის ძალა, მსოფლიო მიზიდულობის
ძალა.
|
შეფასება
|
განმავითარებელი და განმსაზღვრელი
|
სასწავლო მასალა და
ტექნიკური რესურსები
|
დინამომეტრი, საწონების ნაკრები,
ფლიჩატები. მარკერები,ცხრილები,ინტერნეტი, სახელმძღვანელო.
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
ა-ფაზა ორგანიზაციული საკითხების მოგვარება, კლასის დაყოფა ჯგუფებად.
თემის უკეთ გააზრების მიზნით.
წინარე ცოდნის შემოწმება;
1არის თუ არა სიმძიმის ძალა მსოფლიო მიზიდულობის ძალის გამოვლენა.
2 ბუნების ძალებიდან რომელია ყველაზე მნიშვნელოვანი,
დამიდასტურეთ.
მსოფლიო მიზიდულობის კანონის ჩამოყალიბება. გრავიტაციული მუდმივას ფიზიკური
არსის ახსნა.
განსხვავების დადგენა წონასა
და სიმძიმის ძალას შორის.
უწონობის მდგომარეობის დადგენა ზამბარიანი
სასწორის საშუალებით. ცდა ტარდება სხეულის უწონობის მდგომარეობის შესასწავლად.
ვიდეო ფილმის ჩვენება.გაკვეთილის
განმტკიცების მიზნით.ვსვამ კითხვებს
ა.რა განსხვავებაა აჩქარებულად მოძრავი სხეულის წონასა და სიმძიმის
ძალას შორის
.სად გამოიყენება ეს განსხვავება
ვარდნილ სხეულებს აქვთ აწონა
თუ არა
როგორ მდგომარეობაშ ი არის
კოსმონავტი კოსმოსურ სივრცეში
ნულის ტოლია თუ არა უწონობის
მდგომარეობაში სხეულის მასა , სიმძიმის ძალა.
როგორ ფიქრობთ.რატომერევათ
ერთმანეთში სიმძიმის ძალა და სხეულის წონა.
ცოდნის შეფასება, საშინაო
დავალების მიცემა.
პარაგრაფი 20 , სავარჯიშო21
ა, დ.
|
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment